FSMVÜ "Şehirlerde Derin Kazılar" Konu Başlıklı Konferansımız

- 25 Temmuz 2018 Çarşamba

Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ile Yapı ve İnşaat Kulübü ortaklığında düzenlenen Civil En’gage 2018 panelinde Türkiye’deki inşaat sektörü ve yapıların deprem güvenliği ele alındı.

Panelde, Yüksek Mimar ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekai Celep, İnşaat Yüksek Mühendisi Sukan Külekçi, Makine Yüksek Mühendisi Selami Gürel, İnşaat Yüksek Mühendisi Habip Koçak Köse konuşmalarıyla yer aldı.

İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Bölümü öğrencilerinin haricinde farklı üniversitelerden öğrencilerin de yoğun ilgi gösterdiği Civil En’Gage 2018 paneli Yapı ve İnşaat Kulübü Başkan Yardımcısı Sema Akar’ın açılış konuşmasıyla başladı. Üniversite sıralarının öğrenciler için ‘network’ ve ‘pratik sahayı gözlemleyerek tecrübe biriktirmek’ anlamında iyi bir fırsat olduğunu söyleyen Akar, Civil En’Gage gibi organizasyonlarla mesleğin fragmanını üniversite sıralarında izleme fırsatı bulduklarını söyledi.

“Afete insani ve mühendislik açısından her daim hazır olmalıyız”

Yüksek Mimar ve Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, “Deprem afetine hazır mıyız?” başlıklı sunumunda, Japonya ile Türkiye arasında inşaat sektörü üzerinden kıyaslamalar yaptı, çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Moriwaki, büyük Erzincan depreminden, 1999 Marmara depremine Türk insanının deprem afetine karşı gösterdiği reaksiyonları, alınan önlemleri ve yapılması gerekenleri özellikle Japonya’daki örnekleriyle birlikte anlattı. Sunumunda çeşitli köprü ve viyadüklerin güçlendirme çalışmalarına da yer veren Moriwaki, afete insani ve mühendislik açısından her daim hazır olunması gerektiğinin altını çizdi.

İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekai Celep, “Tarihi Yığma Yapıların Deprem Güvenliği” sunumunda tarihi yapıların bakımı ve güvenliği konusunda ders niteliğinde bilgiler verdi.

İnşaat Yüksek Mühendisi Sukan Külekçi, “Mega Projeler ve Yapısal Tasarımları” sunumuyla öğrencilere günümüz mega yapıları ve tasarımları hakkında bilgiler vererek kendi kariyer yolculuğundan da bahsetti.

Makine Yüksek Mühendisi Selami Gürel “Çelik Yapılar”, İnşaat Yüksek Mühendisi Habip Koçak Köse ise “Şehirlerde Derin Kazılar” başlıklı konuşmalarını gerçekleştirdiler.

“Sağlam bir temele sahip değilseniz üst yapıda harika işler çıkarsanız da bir işe yaramaz” diyen Köse’nin sunumuyla panel sona erdi.

Yorumlar
Sadece kayıtlı kullanıcılar yorum bırakabilirler.
Yorum başlığı:
Yorum:  
Whatsapp Destek Hattı